Vilnius

Vilniaus televizijos bokštas

Vilniaus Televizijos bokštas — aukščiausias pastatas Lietuvoje. Pastato aukštis 326,5 metro, svoris apie 25 000 - 30 000 t.

Televizijos bokštas pradėtas statyti 1974 m. gegužės 31 d., o baigtas ir patvirtintas eksploatuoti 1981 m. sausio 30 dieną.

Bokšto pagrindas yra apskritimo formos. Jo skersmuo 38 m, storis - 1,5 m.

Televizijos bokšto kamieno aukštis yra 190 m (18 aukštų). Jis yra tuščiavidurio, į viršų siaurėjančio vamzdžio formos, kurio apatinės dalies skersmuo yra 15 m, o viršutinės - 8 m. Sienų storis nuo 50 cm apačioje iki 30 cm 165 m aukštyje.

Viršuje esantis statinys yra 160 m aukštyje ir sveria 3 500 t. Pastato metalinį karkasą, sveriantį 100 t, surinko ant žemės ir tik po to užkėlė. Pastato apatinė (laikančioji) dalis sudaryta iš 16 betoninių elementų, kurie taip pat buvo išlieti apačioje. Šioje dalyje yra įrengta apžvalgos aikštelė su 80 vietų kavine „Paukščių takas“. Apžvalgos aikštelės grindys sukasi, todėl nereikia vaikščioti aplink. Grindys apsisuka ratu per 45 min. Esant geram orui Vilniaus ir jo apylinkių panoramą galima matyti net 50 kilometrų spinduliu.

Nuo bokšto apačios iki viršutinėje dalyje esančios kavinės „Paukščių takas“ yra 917 laiptų. Tačiau norintys patekti į kavinę dažniau pasirenka liftą — jis į viršų pakyla per 45 sekundes. Liftas vienu metu gali kelti 13 žmonių, jo greitis — 4 m/s.

Aukščiausiai esanti dalis yra metalinė. Jos aukštis yra 136,47 m. Šioje dalyje išdėstytos televizijos ir radijo siųstuvų antenos. Metalinė dalis, kartu su antenomis, sveria apie 260 t.

1991 m. sausio 13 d. sovietiniai tankai apsupo bokštą. Jo užėmimas leistų sovietų valdžiai nekliudomai transliuoti sovietinę propagandą. Tačiau tam sutrukdė tūkstančiai beginklių vilniečių. Keturiolika jų žuvo. Bokšto papėdėje gynėjų atminimui įrengtas paminklas, pirmajame bokšto aukšte įrengta fotografijų paroda. Sausio 13 d. Lietuvoje yra valstybinė šventė ir yra vadinama Laisvės gynėjų diena.

2000-ųjų metų išvakarėse Televizijos bokštas pavirto aukščiausia Šventine Kalėdų egle. Puošti TV bokštą Kalėdoms tapo gražia kasmetine tradicija. Būta ir kitų šviesos instaliacijų. 2006 metais pasaulio krepšinio čempionato Japonijoje metu ant šio bokšto buvo įžiebtas didžiausias pasaulyje krepšinio lankas.


Vilniaus televizijos bokštasVilniaus panorama iš televizijos bokštoVilniaus panorama iš televizijos bokšto. Matyti Neris.Vilniaus Vingio parkas, esantis Neries vingyje
Vilniaus televizijos bokšto šešėlis


 
Komentarai
Komentuoti gali tik prisijungę vartotojai. Registruotis
Vilnius

Vartotojams
Vartotojas:
Slaptažodis:
Registracija Pamiršote slaptažodį?
Informacija
Jei jūsų miestelio dar nėra svetainėje arba jei turite daugiau informacijos apie savo ar kurį kitą miestelį ir norite šia informacija pasidalinti – siųskite savo miestelio aprašymą mums adresu info@miesteliai.lt ir jis bus patalpintas svetainėje.

Dabar svetainėje yra:
Miestų: 103
Objektų: 107
Nuotraukų: 881